
Mi az és miért fontos a jó szájhigiénia?
Bár nekünk, embereknek mindig is volt fogunk és szánk, csak a 20. század elején kezdtek el komolyabban gondolkodni a szakemberek, hogyan kellene szakszerűen ápolni őket. A mai értelemben vett szájhigiénia története pontosan erre az időszakra nyúlik vissza, de természetesen már ezt az időszakot megelőzően is voltak törekvések fogaink ápolására és a szájüregi problémák kezelésére.
Igaz, az azóta eltelt bő egy évszázad folyamán már sok víz lefolyt a Dunán, ezért nem árt kicsit rendbe tenni és modernizálni a fogalmakat. Szájhigiénián ma azokat a tevékenységeket értjük, amikor mindent megteszünk annak érdekében, hogy fogaink – valamint a szájüreg – egészségét és szépségét megőrizzük. Ennek érdekében, nemcsak a reggeli és az esti fogmosásra kell odafigyelni, hanem:
- a megfelelő fogkefe kiválasztására,
- a fogkefe cseréjére, ha elhasználódott,
- a fogmosás helyes technikájára,
- a megfelelő fogkrém kiválasztására,
- olyan kiegészítők használatára, mint a szájvíz és a fogselyem,
- rendszeres – legalább féléves – fogászati ellenőrzésekre,
- valamint az egészséges táplálkozásra,
- amennyiben pedig műfogsorral élsz, akkor annak tisztítására és éjszakai kivételére.
Sajnos közhelynek tűnik, de igaz: az elhanyagolt szájhigiéniának egészségre káros következményei lesznek. Ezek egyike a kellemetlen lehelet, a fogszuvasodás, a fogágybetegség, az ínygyulladás, a fogkő és a lepedékképződés. Emellett a hiányos szájhigiénia miatt a szájban elszaporodó baktériumoknak és gyulladásoknak más általános egészségügyi következményei is lehetnek. Tudósok kimutatták, hogy a fogmosás hiánya és bizonyos betegségek kialakulásának nagyobb valószínűsége között összefüggések vannak:
- szív- és érrendszeri betegségek,
- tüdőgyulladás,
- terhességi mérgezés,
- hasnyálmirigy rák.
A felsorolással természetesen nem az ijesztgetés a célunk, hanem a figyelemfelhívás: talán nem is gondolnád, hogy milyen komoly következményei lehetnek az elhanyagolt szájhigiéniának. Szerencsére a rossz szokásokon sosem késő változtatni és dentálhigiénikus szakemberek tudnak segíteni egy személyre szabott kontrollal.