
Az egyik legkellemetlenebb, fogászathoz kötődő jelenség kétség kívül a szájszag.
A jelenség hatással van a szenvedő páciens mindennapjaira, így könnyen elveheti az önbizalmát, zavarba ejtővé teheti az általános szociális helyzeteket is.
A rossz lehelet egy tünet, melynek leggyakoribb okai vagy a fogakhoz/szájhoz köthetők, (mint például a fogszuvasodáshoz és a fogínygyulladáshoz) illetve gyomor- vagy légzőrendszeri problémákhoz.
Fontos, hogy a gond gyökerére találjunk megoldást, így a hatása is megszüntethető. A szájszag rendkívül gyakori: egyes kutatások szerint a populáció csaknem 30%-át érinti – ennek ellenére sokan nem tudnak róla, hogy ebbe ők is beletartoznak. A jelenséget leggyakrabban kiváltó okok:
- rossz szájhigiénia, fogszuvasodás, ínybetegségek
- dehidratáltság
- stressz
- dohányzás
- légzőszervi problémák
- gyomorproblémák, anyagcsere gondok
- bizonyos gyógyszerek folyamatos szedése
Mit tehetünk, hogy megelőzzük, illetve megszüntessük? Mindenképp figyeljünk oda a rendszeres és megfelelő szájápolásra, lehetőleg fogyasszunk kevés alkoholt és ne dohányozzunk, igyunk megfelelő mennyiségű vizet, és rendszeresen járjunk fogászati ellenőrzésre. Sokat segíthetnek továbbá az esztétikai fogászati kezelések, mint a fogkő-eltávolítás, melynek során a fogakat professzionális úton megtisztítjuk a bakteriális lepedéktől.